Najstarsza kopalnia soli w Polsce

Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni. Pod taką nazwą, od 23 czerwca 2013 r. widnieje wpis na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO. Właśnie tego dnia Kopalnia w Bochni razem z wielickim Zamkiem Żupnym trafiły na listę jako rozszerzenie istniejącego już wpisu Kopalnia Soli Wieliczka. Niecały miesiąc później, postanowiłem udać się do Bochni i zwiedzić niezwykłe podziemne miasto, które powstawało przez blisko osiem wieków eksploatacji soli.

Wpisanie Kopalni Soli w Bochni na listę UNESCO jest dużym sukcesem, ponieważ na liście znajduje się jedynie 14 obiektów z Polski. Dopisanie do listy nie wzięło się znikąd, kopalnia ta jest najstarszą na ziemiach polskich w której rozpoczęto wydobycie soli kamiennej. Jej początki sięgają połowy XIII w. a dokładniej roku 1248 i nieprzerwanie funkcjonowała przez blisko osiem wieków. Dopiero w XX w. z powodu kończących się pokładów soli wydobycie zaniechano. Obecnie udostępniono ją do zwiedzania i mamy okazję zobaczyć niepowtarzalne wyrobiska, kaplice wykute w solnych skałach czy urządzenia wykorzystywane przed wiekami.

Jeden z wielu wagoników upamiętniających rocznicę powstania Bochni

Kopalnia Soli Bochnia

Szyb Campi z zewnątrz

Tak dawniej transportowano sól po kopalni

Obraz przedstawiający pracę w kopalni

Blok Soli Kamiennej

Zwiedzanie zaczynamy od miejsca, z którego odbywają się zjazdy do kopalni, czyli szybu Campi. Po zjechaniu niecałe 200 metrów pod ziemię jesteśmy na poziomie August, na którym znajduje się stacja Campi. To właśnie na niej wsiadamy do wagoników i udajemy się na drugi koniec poziomu w okolice najstarszego funkcjonującego szybu w górnictwie polskim - Sutoris.

Winda w szybie

Stacja Campi

Wagoniki

Trasa którą pokonujemy razem z przewodnikiem biegnie z powrotem wzdłuż torów którymi chwilę wcześniej przyjechaliśmy. Oprócz przewodnika zagłębić się w historię powstawania i rozwijania kopalni pomaga jedyna na świecie podziemna ekspozycja multimedialna, z której przemawiają do nas polscy królowie, żupnicy oraz duch cystersa.

Przewodniczka wspomagana multimedialną ekspozycją

Idziemy dalej i znajdujemy się...

...177 metrów pod rynkiem. Przenieśmy się tam na chwilę

Bocheński rynek i na nim pomnik Kazimierza Wielkiego

Szyb oraz hotel Sutoris

A teraz 184 metry nad nami znajduje się Bazylika św. Mikołaja. Przenieśmy się również

Ołtarz główny z 1772 roku

Dzwonnica która jest obiektem na szlaku architektury drewnianej

Światełko w tunelu

Zabytkowa kolejka

Pokłady soli wciąż obecne

Praca uwieczniona na zdjęciach

telefon do kontaktu "z ziemią" :)

Popiersie Kazimierza Wielkiego. Za jego czasów powstał szyb Regis

Po godzinie spędzonej na poziomie August dochodzimy do największej kaplicy w całej kopalni w której nadal odprawiane są msze np. z okazji barbórki czy przed pasterką. Kaplica św. Kingi, bo o niej mowa, istnieje już od 1747 r.

Kaplica św. Kingi

Św. Kinga - patronka górników solnych

Szopka betlejemska

Po zwiedzeniu wszystkich wartych uwagi miejsc na poziomie August dochodzimy do pochylni o długości 139 m (różnica poziomów wynosi 30 m) prowadzącej do poziomu Sienkiewicz. Na tym właśnie poziomie znajduje się Komora Ważyn, największe podziemne pomieszczenie w Europie wykonane przez człowieka. Długość komory wynosi 255 m, maksymalna szerokość 15 m, a wysokość ponad 7 m. Pomieszczenie to nie posiada żadnych podpór, a temperatura jest stała (tak jak w całej kopalni) i wynosi ok. 15'C. Ze względu na wysoką wilgotność, korzystną jonizacją powietrza nasyconego chlorkiem sodu oraz innymi cennymi mikroelementami pomieszczenie to upodobali sobie kuracjusze, którzy mają do dyspozycji 250 miejsc noclegowych. Żeby im się nie nudziło powstała również dyskoteka, boisko sportowe i restauracja.

Kto chętny na 139 metrową przejażdżkę?

Komora Ważyn

Ostatnią atrakcją (niestety dodatkowo płatną) jest przeprawa łodzią, która odbywa się 230 metrów pod ziemią. Do przepłynięcia jest 120 metrowy odcinek zalanej komory w 12 osobowych łodziach.

Łódź pływająca w komorze 81

Dokładnie 3,5 godziny, tyle czasu spędziłem odkrywając podziemne korytarze tej niesamowitej kopalni. Dla tych, którzy nie wykupią przeprawy łodziami, wycieczka z przewodnikiem jest krótsza o kilkadziesiąt minut. Bilet normalny w sezonie, który trwa od kwietnia do października łącznie z przeprawą łodzią kosztuje 52 zł, natomiast ulgowy 41 zł. Przyjeżdżając tu, nie zapomnijcie zabrać ze sobą bluz :) Do następnego!